Top of the page

NYWOW 2016

NYWOW 2016 poster SMALLCONDUCTOR
Mark Heron

SOPRANO SOLOIST
Elisabeth Toye

RESIDENTIAL COURSE
Monmouth School for Girls

CONCERT
The Riverfront, Newport

REPERTOIRE
Guy Woolfenden GALLIMAUFRAY
Stephen McNeff IMAGE IN STONE
Joseph Davies ANEMOI (world premiere)
Commissioned for the National Youth Wind Orchestra of Wales
by Tŷ Cerdd
Aulis Sallinen THE PALACE RHAPSODY op. 72
Frank Ticheli SYMPHONY No. 2

PICCOLO
Daniel Jones (Pembrokeshire)

FLUTE
*Charlotte Thomas (Wrexham)
Jack Mainwaring (Caerphilly)
Lleucu Parri (Cardiff)
Katie Taunton (Cardiff)

OBOE
*Catrin Round (Anglesey)
Alice Sharp (Newport)

COR ANGLAIS
Joel Dixon (Torfaen)

Eb CLARINET
†Emily Maloney (Torfaen)

Bb CLARINET
*Joss Smith (Denbighshire)
Catrin Soons (Carmarthenshire)
Osian Dance (Ceredigion)
Lowri Thom (NPT)
Daisy Cooksley (Monmouthshire)
Louise Bartle (Torfaen)
Molly Connah (Flintshire)
Abigail Pettican (Wrexham)

ALTO CLARINET
Nathan Isaac (Bridgend)

BASS CLARINET
†Jesse Goss (Bridgend)

ALTO SAXOPHONE
*Naomi Bayley (Wrexham)
Kezia Lovick-Jones (Gwynedd)

TENOR SAXOPHONE
†Megan Davies (Monmouthshire)

BARITONE SAXOPHONE
Daniel Newberry (Newport)

BASSOON
*Florence Plane (Cardiff)
Mary McCormick (Monmouthshire)
Barra Liddy (Denbighshire)

CONTRABASSOON
Mary McCormick (Monmouthshire)
Barra Liddy (Denbighshire)

FRENCH HORN
*Alys Jones (Torfaen)
†Branwen Thistlewood (Cardiff)
Tomos Williams (Ceredigion)
Cara Watson (Pembrokeshire)
Caroline Lang (Wrexham)

TRUMPET
*Owain Thomas (Gwynedd)
†Rhodri Skyrme (Cardiff)
Alexander Morgan (Pembrokeshire)
Harvey Rees (Bridgend)
Michael Hain (VoG)

TENOR TROMBONE
*Merin Lleu (Gwynedd)
Ifan Llewelyn (Ceredigion)
Meggie Murphy (Cardiff)

BASS TROMBONE
†Joshua Pennar (Caerdydd/Cardiff)

EUPHONIUM
*Rhiannon Symonds (Monmouthshire)
Oliver Bartlett (VoG)

TUBA
*Peter Cowlishaw (Wrexham)
Gruffudd Thomas (Cardiff)

OFFERYNNAU TARO/PERCUSSION
*Omri Tau (Caerphilly)
James Harrison (Newport)
Nathaniel Alcolado (Cardiff)
Megan Jackson (VoG)
Eve Jones (Swansea)

TUTORS
Roger Armstrong (Flute)
Marie Lloyd (Clarinet)
Rob Buckland (Saxophone)
Meyrick Alexander (Oboe & Bassoon)
James Mildred (French Horn)
Robert Samuel (Trumpet)
Darren Smith (Trombone)
Daniel Trodden (Tuba & Euphonium)
Matt Hardy (Percussion)

* = principal
† = co-principal

NPT = Neath Port Talbot
RCT = Rhondda Cynon Taff
VoG = Vale of Glamorgan