Top of the page

NYWOW 2015

NYWOW 2015 poster-1CONDUCTOR
Leon Gee

SAXOPHONE SOLOIST
Robert Buckland

RESIDENTIAL COURSE
Monmouth School for Girls

CONCERT
Dora Stoutzker Hall, RWCMD, Cardiff

REPERTOIRE
Frank Ticheli VESUVIUS
Eric Whitacre CLOUDBURST
Hilary Tann IN THE FIRST, SPINNING PLACE (premiere)
New version for wind orchestra commissioned for the
National Youth Wind Orchestra of Wales by Tŷ Cerdd

Igor Stravinsky SYMPHONIES OF WIND INSTRUMENTS
Graham Fitkin GAMESHOW
Arturo Marquez DANZON No. 2

PICCOLO
†Emily Darlington (RCT)

FLUTE
*Charlotte Thomas (Wrexham)
Carys Gittins (Powys)
Jack Mainwaring (Caerphilly)

OBOE
*Sam Buttler (Cardiff)
Joel Dixon (Torfaen)

COR ANGLAIS
†Catrin Round (Anglesey)

Eb CLARINET
†Miranda Lewis (NPT)

Bb CLARINET
*Lydia Clough (Torfaen)
†Livia Frankish (Cardiff)
Catrin Soons (Carmarthenshire)
Lowri Thom (NPT)
Emily Maloney (Torfaen)
Christopher Gillinson (Ceredigion)
Nathan Isaac (Bridgend)
Molly Connah (Flintshire)
Louise Bartle (Torfaen)

ALTO CLARINET
Daisy Cooksley (Monmouthshire)

BASS CLARINET
†Jesse Goss (Bridgend)

ALTO SAXOPHONE
*Hannah Washer (Swansea)
†Naomi Bayley (Wrexham)
Kezia Lovick-Jones (Gwynedd)

TENOR SAXOPHONE
Joshua Jones (Torfaen)

BARITONE SAXOPHONE
Megan Davies (Monmouthshire)

BASSOON
*Eleanor Phillips (Blaenau Gwent)
Florence Plane (Cardiff)

CONTRABASSOON
Mary McCormick (Monmouthshire)

FRENCH HORN
*Annita Skoutella (guest)
Elisabeth Millar (Blaenau Gwent)
Cara Watson (Pembrokeshire)
Catherine Mainwaring (Bridgend)
Branwen Thistlewood (Cardiff)

TRUMPET
*Corey Morris (Pembrokeshire)
†Jac Thomas (RCT)
Joseph Evans (Cardiff)
Rhodri Skyrme (Cardiff)
Michael Hain (VoG)

TENOR TROMBONE
*Joshua Pennar (Cardiff)
†Merin Lleu (Gwynedd)
Ifan Llewelyn (Ceredigion)

BASS TROMBONE
Kieran Dearing (Pembrokeshire)

EUPHONIUM
*Rhiannon Symonds (Monmouthshire)
Isaac Williamson-Evans (Ceredigion)

TUBA
*Peter Cowlishaw (Wrexham)
Gruffudd Thomas (Cardiff)

DOUBLE BASS
Joe Archer (Monmouthshire)

PIANO
Mackenzie Paget (Blaenau Gwent)

PERCUSSION
*Omri Tau (Caerphilly)
Megan Jackson (Vale of Glamorgan)
Jonathan Phillips (Flintshire)
James Harrison (Newport)
Nathaniel Alcolado (Cardiff)

TUTORS

Matthew Featherstone (Flute)
Alison Lambert (Clarinet)
James Mainwaing (Saxophone)
Amy McKean (Oboe & Bassoon)
Simon de Souza (French Horn)
Simon Cox (Trumpet)
Phil Goodwin (Trombone)
Sasha Koushk-Jalali (Tuba & Euphonium)
Jayne Obradovic (Percussion)

* principal
† co-principal

NPT = Neath Port Talbot
RCT = Rhondda Cynon Taff
VoG = Vale of Glamorgan