Top of the page

NYWOW 2013

NYWOW 2013 posterCONDUCTOR
Ben Gernon

RESIDENTIAL COURSE
Moreton Hall School, near Chirk

CONCERT
William Aston Hall, Wrexham

REPERTOIRE
David Bedford - SUN PAINTS RAINBOWS ON THE VAST WAVES
Gareth Moorcraft - NIGHT DANCE (premiere)
Winning entry of Ty Cerdd Young Composer 2013
Eric Whitacre - GHOST TRAIN TRIPTYCH
Warren Benson - SOLITARY DANCER
Gary Carpenter - FLYING GOD SUITE
Frank Ticheli - BLUE SHADES

PICCOLO
†Cari Evans (Swansea)

FLUTE
*Emily Darlington (RCT)
†Charlotte Thomas (Wrexham)
Jack Mainwaring (Caerphilly)
Jessica Hughes (Newport)

OBOE
*Myfanwy Price (Cardiff)
Morgan Foley (Cardiff)

COR ANGLAIS
†Sam Butler (Cardiff)

Eb CLARINET
†Lydia Clough (Torfaen)

Bb CLARINET
*Tom Howells (Powys)
†Cerian Brewer (Cardiff)
David Dodd (Powys)
Lowri Thom (NPT)
Jesse Goss (Bridgend)
Rhodri Maiden (Pembrokeshire)
Carwen George (Carmarthenshire)
Catherine Jones (Ynys Môn/Anglesey)

ALTO CLARINET
Emily Maloney (Torfaen)

BASS CLARINET
†Sian Evans (Pembrokeshire)

ALTO SAXOPHONE
*Ruth Hayes (Wrexham)
†Hannah Washer (Swansea)
Naomi Bayley (Wrexham)

TENOR SAXOPHONE
Joshua Jones (Torfaen)

BARITONE SAXOPHONE
Sophie Jenkins (Cardiff)

BASSOON
*Angharad Thomas (Cardiff)
Dafydd Tudor (RCT)

CONTRABASSOON
Matthew Petrie (Monmouthshire)

FRENCH HORN
*Cameron Hughes (VoG)
†Jack Sewter (Cardiff)
Aidan Butler (Monmouthshire)
Lewis Ham (Newport)

TRUMPET
*Sam Pierce (Monmouthshire)
†Ben Edwards (Carmarthenshire)
James Lawlor (Carmarthenshire)
Joseph Evans (Cardiff)
Lucy Price (Carmarthenshire)

TROMBONE
*Joshua Pennar (Cardiff)
Alex Williams (Carmarthenshire)
Rhiannon Symonds (Monmouthshire)

BASS TROMBONE
†Rowan Hunter (Cardiff)

EUPHONIUM
*Thomas Dunne (Torfaen)
Lloyd West (Monmouthshire)

TUBA
*Gruffudd Thomas (Cardiff)
Peter Greenwood (Bridgend)

DOUBLE BASS
Laura Murphy (Wrexham)

PIANO
Gwenno Glyn (Gwynedd)

PERCUSSION
*Felicity Hindle (Conwy)
Omri Tau (Caerphilly)
Aled Vaghela (Newport)
Megan Jackson (VoG)
Nathaniel Alcolado (Cardiff)

TUTORS
Roger Armstrong (Flute)
Matthew Jones (Oboe & Bassoon)
Rhys Taylor (Clarinet)
Rob Buckland (Saxophone)
Simon Cox (Trumpet)
Simon de Souza (Horn)
Robb Tooley (Trombone)
Nigel Seaman (Tuba & Euphonium)
Matthew Whittington (Percussion)

* principal † sub principal