Top of the page

NYCW 2009

NYCW 2009 PosterCONDUCTOR
David Lawrence

ACCOMPANIST
Julian Wilkins

RESIDENTIAL COURSES
Rydal Penrhos School, Colwyn Bay & Ty'n Dwr, Llangollen
Durham University and Imperial College, London

CONCERTS
St Mary's Church, Conwy (Conwy Classical Music Festival)
St Asaph Cathedral
St Giles's Church, Wrexham
Royal Albert Hall, London (BBC Proms)

PROGRAMME
Mathias - AVE VERUM CORPUS
Handel - MESSIAH (excerpts)
Poulenc - LITANIES A LA VIERGE NOIR
arr. Gormley - GAUDETE
Vaughan Williams - BUSHES AND BRIARS
Lassus - DUE CORO
Brahms - GEISTLICHES LIED
Juri-Ruut Kangur - IN PARADISUM
Arwel Hughes - TYDI A RODDAIST
Mervyn Burtch - THREE WELSH FOLKSONGS
Mansel Thomas - CENNIN AUR
Hoddinott - LISA LÂN
Orlando Gough - WHY DO YOU SING?

SOPRANO
Jessica Amesbury (Merthyr)
Sioned Besent (Gwynedd)
Jessica Cale (Pembrokeshire)
Kate Challinor (Flintshire)
Fiona Dakin (Cardiff)
Naomi Davies (Newport)
Angharad Edwards (Pembrokeshire)
Ellen Jeffcott (Flintshire)
Stephanie Jones (Wrexham)
Suzanne MacGregor (Pembrokeshire)
Mary Mason (Flintshire)
Jenny Millar (Monmouthshire)
Naomi Morris (Neath Port Talbot)
Kate Murray (Swansea)
Catrin-Lisa Phillips (Carmarthenshire)
Alys Roberts (Gwynedd)
Sioned Mai Roberts (Ynys Môn)
Ruth Stephens (Newport)
Stephanie Smith (Pembrokeshire)
Leanne Talbot (Caerphilly)
Samantha Thomas (Pembrokeshire)
Ruth Taylor (Ceredigion)
Eleri Williams (Swansea)
Hannah Williams (Newport)

ALTO
Elisa Alvarez (Cardiff)
Angharad Annwyl (Powys)
Rhiannon Birdsall (Cardiff)
Freya Bronwin (Powys)
Lara Chilcott (Neath Port Talbot)
Rhian Cocker (Newport)
Rebecca Davies (Carmarthenshire)
Amelia Dennehy (Ceredigion)
Frances Dixon (Monmouthshire)
Ffion Evans (Ceredigion)
Catrin Harris (Neath Port Talbot)
Gwenno Healy (Ceredigion)
Sarah Mainwaring (Neath Port Talbot)
Georgie O’Farrell (Flintshire)
Hannah Parry-Jones (Powys)
Lowri Peploe-Williams (Neath Port Talbot)
Lucie Phillips (Torfaen)
Chloe Rigby (Monmouthshire)
Bethan Semmens (Cardiff)
Ffion Thomas (Carmarthenshire)
Sioned Watkins (Carmarthenshire)
Casi Wyn (Gwynedd)

TENOR
Philip Chrich (Ceredigion)
Huw Cook (Rhondda Cynon Taff)
Gwyn Davies (Cardiff)
Nathan Dearden (Rhondda Cynon Taff)
Kyle Ellis (Flintshire)
Gareth Evans (Carmarthenshire)
Gethin Lewis (Carmarthenshire)
Jonathan Lewis (Flintshire)
Gareth Murphy (Carmarthenshire)
Phylip Nichols (Swansea)
Thomas Roberts (Newport)
Leslie Rogers (Caerphilly)
Andrew Ross (Pembrokeshire)

BASS
Ieuan Anthony (Neath Port Talbot)
Aneurin Davies (Cardiff)
Dafydd Davies (Carmarthenshire)
Iwan Davies (Pembrokeshire)
Craig Evans (Caerphilly)
Rhys Griffiths (Ceredigion)
Matthew Jenkins (Carmarthenshire)
Rhys Jones (Carmarthenshire)
Tomos Mills (Swansea)
Cerith Morgan (Ceredigion)
Dafydd Rees (Pembrokeshire)
Aled Thomas (Ceredigion)


MUSIC STAFF
Janice Ball (Rehearsal Accompanist)
Iona Jones (Soprano)
Kate Woolveridge (Alto)
Simon Curtis (Tenor)
Dyfed Wyn Evans (Bass)