Top of the page

NYBBW 2016

NYBBW 2016 PosterCONDUCTOR
Tom Davoren

EUPHONIUM SOLOIST
Glenn Van Looy

RESIDENTIAL COURSE
Haberdashers Monmouth School for Girls

CONCERTS
Aberystwyth MusicFest
Theatre, Haberdashers Monmouth School for Girls

REPERTOIRE
Gareth Glyn - DOLBADARN
Tom Davoren - DIVINITY OF HELL (premiere)
Peter Meechan - EUPHONIUM CONCERTO "Requiem Paraphrases"
Mervyn Burtch - PAEAN
Tom Davoren - WINDY CITY HEARTBREAK (premiere)
Paul Mealor - FANTASIA ON A THEME BY HENRY PURCELL (premiere)

SOPRANO CORNET
*Richard Ward (Blaenau Gwent)
Gareth Thomas (NPT)

SOLO CORNET
*Emily Humphries (Torfaen)
†Owain Thomas (Gwynedd)
Sacheus Pritchard (Gwynedd)
Harvey Rees (Bridgend)
Rhodri Skyrme (Cardiff)
Katy John (Ceredigion)
Catrin Nicholas (Carmarthenshire)

REPIANO CORNET
Ifor Evans (ardiff)
Nils Margraff-Turley (Ceredigion)
Charlotte Lewis (RCT)
Chris Mayhew (Pembrokeshire)

2nd CORNET
Roderick Hennessy-Littlejohns (Carmarthenshire)
Elizabeth Rogers (Carmarthenshire)
Deio Davies-Hughes (Gwynedd)
Katie Hill (Bridgend)

3rd CORNET
Jack Roberts (Wrexham)
Rhys Jones (Wrexham)
Daniel Ramsbottom (Ceredigion)
Eiry Allender (Caerphilly)

FLUGEL HORN
*Robert Spencer (Torfaen)
Tomos Efans (Gwynedd)

TENOR HORN
*Ross Dunne (Torfaen)
Samantha Ford (Monmouthshire)
Tomos Williams (Ceredigion)
Rhodri Ward (Newport)
Tomos Roberts (Gwynedd)
Gethin Elis (Gwynedd)

BARITONE
*Meleri Pryse (Ceredigion)
Dominic Barlow (Wrexham)
Hannah Pope (Monmouthshire)
Amelia Savage (Carmarthenshire)

TROMBONE
*Patrick Morris (Cardiff)
Meggie Murphy (Cardiff)
Rhodri Thomas (Carmarthenshire)
Oliver Shenton (Cardiff)

BASS TROMBONE
Bethan Cooke (Torfaen)
Rhydian Tiddy (Carmarthenshire)

EUPHONIUM
*Thomas Dunne (Torfaen)
Peter McDonough (VoG)
Lloyd Barnaby (Caerphilly)

Eb TUBA
*Peter Cowlishaw (Wrexham)
Lewis Rees (RCT)
Cerys Head (Torfaen)
Rose Gillison (Ceredigion)

Bb TUBA
*William Porter (Gwynedd)
Baydn Hughes (NPT)
Nicholas Smith (Ceredigion)
Will Mitchell (Torfaen)

PERCUSSION
*Megan Jackson (VoG)
Amy Herman (RCT)
Alex Evans (Newport)

TUTORS
Paul Hughes (Cornet)
Adrian Morton (Cornet)
Michael Thorne (Corn/Horn)
Andreas Kratz (Trombone)
Rob Richardson (Euphonium)
Kevin Morgan (Tuba)
Jayne Obradovic (Percussion)

PASTORAL STAFF
Laura Tanner (Staff Head)
Anthony Capel
Robert Graham-White
Lauren Hamer
Ethan Davies

* = principal
† = co-principal

NPT = Neath Port Talbot
RCT = Rhondda Cynon Taff
VoG = Vale of Glamorgan